חשיבותה של קשת הבטיחות

נסיעה בצורה הבטוחה ביותר עם אביזרי הבטיחות הנדרשים – היא הדבר הכי נכון והכי חכם שניתן לעשות בתחום רכיבת השטח. עם זאת, חשוב לדאוג לבטיחות בצורה נכונה ולא בצורה שאינה מודעת, וכמובן לא לחרוג מגבולות הטעם בטוב, מה שמפספס את המטרה של נהיגת שטח.

כיום, ישנן תקנות שנחשבות מחמירות מידי ממשרד התחבורה כמו למשל קיום קשת הבטיחות לטרקטורונים. הנחייה זאת הנמצאת בתקנות, עלולה לא רק להוציא את ה'טעם' מהנהיגה בטרקטורונים, אלא לא להגן ואפילו לסכן את הבטיחות של הרוכבים. מדוע? קשת הביטחון נחשבת מיותרת, ואפילו מסוכנת שמצנזרת את תחום הנהיגה הספורטיבית בטרקטורונים.

 

מדוע קשת הבטיחות כה שנויה במחלוקת?

כדי להבין מה מטרתה עם קשת בטיחות חשוב להסתכל על כל התמונה לאורכה ולרוחבה. הקשת נחשבת מיותרת ועלולה במקרים מסוימים אף להסב נזק. אבל מהן החולשות של קשת הבטיחות שעלולות לסכן אותנו? על מנת לדעת נפתח בתולדותיה של קשת הבטיחות:

קשת הבטיחות הוא אלמנט שצץ בשנות ה- 80. בארץ לא ממש הבינו את המשמעות של הטרקטורון שהיה כלי חדש בשוק הרכיבה, והוא הפך למעיין יציר כלאיים שבין טרקטור לאופנוע שטח. מכיוון שהכלי היה לא מוכר בעיני הגורמים ברשויות, החליטו להקנות לו הנחיות שונות ומיוחדות שרובם מתאימות להנחיות הדומות להנחיות בטיחות בנהיגה על טרקטור.

מלבד התאמת ההנחיות לטרקטור, החליטו ברשויות כי קשת בטיחות, המהווה המצאה ישראלית, היא זאת שתסייע להגביר את הבטיחות בעת הרכיבה. בתחילה התקינו קשת בטיחות בחזית בנוסף לקשת אחורית, אבל כאשר זאת התגלתה כמזיקה לנוסעים, החליטו להישאר עם קשת אחורית בלבד.

לאחר המצאת קשת הבטיחות, החליטו יצרני הטרקטורונים ביפן לבדוק את ההמצאה, ולהבין אם הם פספסו משהו שיכול להתאים לטרקטורונים שהם מייצרים. הקשת נלקחה לבדיקה במעבדות הייצור ביפן, באירופה וארה"ב, והתגלתה כלא הכרחית לחלוטין! יצרני הטרקטורונים ביפן, לא רק גילו כי הקשת אינה הכרחית, אלא גם נבהלו שהבינו שהקשת עלולה להוביל לתביעות נגדם במידה ותגרם תאונה עם כלי הרכב שייצרו.

לכן, תקופה ארוכה לא הגיעו לארץ טרקטורונים מיבואנים אלה. לאחר תקופה, החליטו היצרנים להוסיף סעיף ברכישה שמצהיר כי הוספת קשת בטיחות אינה קשורה אל הייצור המקורי של הטרקטורון.

חשוב לדעת!

קשת הבטיחות המותקנת על הטרקטורונים, אינה אלמנט שתוכנן בייצור הטרקטורון. הטרקטורון מהונדס בצורה בה המשקל מחושב לפי האבזרים שעל גביו, וכאשר מוסיפים לו קשת בטיחות כבדת משקל משנים את התכנון ההנדסי – מה שפוגע ביציבות הכלי, בהיגוי נכון, ובעיקר בשליטה על הטרקטורון. את הבעיה וחוסר האיזון ניתן לראות בעיקר בטרקטורוני ספורט, שם הקשת מהווה חלק נכבד ממשקל הטרקטורון.

נזקים לטרקטורון – מלבד בעיית הבטיחות שנוצרת עקב הרכבת הקשת, ישנן בעיות שונות שנגרמות לטרקטורון עצמו עקב התקנת הקשת. הקשת מהווה משקל עודף לשלדה של הטרקטורון, והיא פוגעת בכלי הטרקטורון ומסבה להם נזק.

הקשת לא באמת מצילה חיי אדם – מלבד הנזקים לכלי עצמו, חשוב לדעת כי הקשת עצמה מהווה סכנה לרוכב ולנוסעים. כאשר ישנה קשת בטיחות, הרוכב לא יכול לנטוש את הכלי בעת סכנה, והיא הופכת למלכודת של ממש. לעיתים הקשת עצמה גורמת לחבלות בגוף הרוכב.

כיום, גם לאחר בדיקות המעבדה בחו"ל, וגם לאחר מאבק של רוכבי הטרקטורונים בארץ, עדיין קיימת קשת הבטיחות, שנשארת עקב כך שבתקנות היא כתובה כהכרחית. בנוסף, טוענים ברשויות כי הקשת כן בטיחותית למי שנוסע במהירות של עד 40 קמ"ש, והיא אף מסייעת לרוכבים. למרות זאת, ניתן לראות ולגבות עדויות על תאונות שהחמירו וקרו עקב קיומה של קשת בטיחות זאת.

אז מה הפתרון?

כיום הפתרון נמצא דווקא אצל יבואני הטרקטורונים. אם היבואנים ילחמו מול הרשויות  על הורדת קשת הבטיחות, יגמרו המרדפים של החוק אחר רוכבים שאינם משתמשים בקשת, ולהם תהיה הצלחה רבה יותר בתחום.

Loading...
מעבר לסרגל הכלים